Masz problem z wyborem ubezpieczenia? Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń.

Chcę wypowiedzieć obecną polisę ubezpieczenia OC

CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

  • Wypowiedzenie umowy OC złóż nie później niż 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia.
  • Polisa, która nie zostanie wypowiedziana, przedłuży się na kolejny rok. Masz prawo do przerwania wznowionego ubezpieczenia w dowolnym momencie.
  • Aby poprawnie wypowiedzieć umowę OC: wypełnij formularz w naszym generatorze ubezpieczenia, wydrukuj dokument i podpisz go własnoręcznie.
  • Złóż wypowiedzenie: osobiście w dowolnej placówce ubezpieczyciela, wyślij pocztą (listem poleconym), faksem lub e-mailem (skan z Twoim podpisem).
  • Obecna umowa OC będzie Cię chronić do końca okresu obowiązywania, nawet gdy wypowiesz ją znacznie wcześniej.
  • Zachowaj potwierdzenie złożenia dokumentu z datą wpływu.

Wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy OC

  • Możesz wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia OC pojazdu, nawet jeśli Twój ubezpieczyciel automatycznie przedłużył wygasającą polisę.
  • Przepisy umożliwiają Ci zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego. Wystarczy, abyś skorzystał z tańszej oferty w innej firmie ubezpieczeniowej, a następnie złożysz wypowiedzenie umowy OC w razie wystąpienia tzw. podwójnego ubezpieczenia samochodu.
  • Pamiętaj, możesz zrezygnować z tej polisy, która została przedłużona automatycznie.
  • Jaką część pieniędzy możesz odzyskać? Dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej zapłacisz za polisę OC jedynie za ten okres, w którym Twój pojazd był w nim ubezpieczony. Czyli, jeśli np. w Allianz automatycznie przedłużyła Ci się umowa OC, a Ty np. wykupiłeś nowe ubezpieczenie samochodu w AXA 14 dni później. Wówczas Allianz potrąci składkę za 2 tygodnie ochrony auta (oczywiście jeśli po takim czasie od automatycznego przedłużenia umowy złożyłeś jej pisemne wypowiedzenie).

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC powinno zawierać takie informacje, jak:

  • Dane osobowe właściciela pojazdu.
  • Dane kontaktowe do aktualnego właściciela pojazdu adres, a także niekiedy numer telefonu oraz adres e-mail.
  • Pełną nazwę ubezpieczyciela, u którego mamy zakupioną polisę oraz adres jego siedziby.
  • Numer polisy.
  • Podstawę prawną – konkretnie ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych ze szczególnym wskazaniem odpowiedniego artykułu.
  • Własnoręczny podpis osoby wypowiadającej OC

Zgodnie z przepisami prawnym, chcąc złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, można przygotować je samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru dostępnego na tutaj, który pozwoli znacznie zaoszczędzić czas. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe również na swoich stronach internetowych udostępniają gotowe do wypełnienia szablony.

Warto wspomnieć także o dostarczeniu wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC w odpowiednim terminie.

  • W przypadku wypowiedzenia listownego za pośrednictwem Poczty Polskiej – brana jest pod uwagę data nadania listu.
  • W przypadku korzystania z dowolnej firmy kurierskiej – brana jest pod uwagę data dostarczenia wypowiedzenia do siedziby firmy.

Pamiętaj zatem, aby poza niezbędnymi informacjami, które powinny znaleźć się w wypowiedzeniu polisy OC, zwrócić uwagę na datę wysłania lub doręczenia dokumentu.

Wypowiedzenie umowy OC poprzedniego właściciela

DLACZEGO WARTO?

  • Z polisy zbywcy możesz korzystać do końca obowiązywania umowy.
  • Jeżeli wolisz zakończyć ją wcześniej, możesz złożyć wypowiedzenie w dowolnym terminie.
  • Aby prawidłowo wypowiedzieć polisę OC: skorzystaj z naszego generatora, po wydrukowaniu dokumentu, złóż na nim własnoręczny podpis.
  • Wypowiedzenie możesz dostarczyć osobiście do przedstawiciela towarzystwa lub wysłać: pocztą (listem poleconym), faksem, e-mailem (koniecznie skan z podpisem).
  • Pamiętaj o zachowaniu potwierdzenia z datą wpływu dokumentu.
  • Umowa zbywcy ulegnie rozwiązaniu w dniu jej wypowiedzenia.

Rezygnacja z polisy OC i co dalej?

  • Wypowiedziałeś ubezpieczenie OC pojazdu i zastanawiasz się, co dalej robić? Pamiętaj, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa wysokość składki.
  • Różnice w cenie polisy dla tego samego kierowcy u różnych ubezpieczycieli mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych! Zwłaszcza wśród młodych i niedoświadczonych właścicieli samochodów.
  • W efekcie abyś nie przepłacał za OC, zawsze przed zakupem polisy auta powinieneś porównać ze sobą co najmniej kilka ofert.
  • Najwygodniej jest to zrobić za pomocą porównywarki ubezpieczeń OC Po wypełnieniu wzoru wypowiedzenia OC, będziesz mógł wybrać jedną z kilkudziesięciu propozycji największych ubezpieczycieli w Polsce.
  • Płatność możesz dokonać online, a umowę otrzymasz na maila.

W jakich sytuacjach umowa OC ulega rozwiązaniu?

Termin rozwiązania umowy OC to zdecydowanie zupełnie inna sytuacja niż odstąpienie od umowy, czy jej wypowiedzenie. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, w art. 33 wyraźnie nakreśla konkretne sytuacje, kiedy mamy do czynienia z rozwiązaniem umowy OC. Ma ona miejsce, kiedy:

Samochód zostanie wyrejestrowany

Jeśli doszło do sytuacji, w której zezłomowałeś swoje auto, lub zostało Ci ono skradzione – oczywiście nie masz obowiązku w dalszym ciągu opłacać ubezpieczenia OC. Aby jednak sytuacja została rozwiązana na Twoją korzyść, przede wszystkim należy pamiętać o poinformowaniu o tym fakcie ubezpieczyciela. Co ważne, każdy klient ma także prawo do otrzymania od ubezpieczyciela zwrotu nadpłaconej składki.

Do pisma, które zostanie skierowane do ubezpieczyciela, należy dołączyć stosowny dokument, potwierdzający wyrejestrowanie lub kradzież samochodu.

Upłynie 3 miesiące od dnia ogłoszenia upadłości firmy ubezpieczeniowej

Pomimo tego, że jest to sytuacja, która nie zdarza się często, warto mieć na uwadze taką kolejność wydarzeń. Jeśli firma ubezpieczeniowa, z usług której korzystamy ogłosi upadłość, należy przede wszystkim zachować spokój. Na pewno nie zostaniemy bez ubezpieczenia z dnia na dzień. Musi upłynąć okres 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeniowego, aby umowa OC uległa rozwiązaniu. W takiej sytuacji warto już znacznie wcześniej zacząć rozglądać się za polisą, porównując oferty dostępne na rynku.

Pojazd zostanie zarejestrowany za granicą lub sprzedany

Jeśli w związku z przeprowadzką do innego państwa, zarejestrujesz w nim samochód, natychmiast powiadom o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Nie zapomnij dołączyć także obowiązkowej dokumentacji, która potwierdza zarejestrowanie auta poza granicami Polski. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda Ci się powiadomić ubezpieczyciela – w takiej sytuacji zostanie zastosowany mechanizm automatycznego przedłużenia polisy OC, który zaowocuje obowiązkowym opłaceniem kolejnej składki.

O takiej zmiana, jak sprzedaż auta, również należy powiadomić ubezpieczyciela w ciągu 14 dni, licząc od dnia przeniesienia prawa własności auta (art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Najczęsciej zadawane pytania

Wypowiedzenie polisy OC najbezpieczniej jest złożyć maksymalnie na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy. Co ważne, należy złożyć je w formie pisemnej, własnoręcznie podpisać oraz wysłać na wskazany adres towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług korzystamy.

Pamiętaj, że jeżeli robisz to za pośrednictwem Poczty Polskiej – data nadania listu będzie tą wiążącą, natomiast jeśli zdecydowałeś się na skorzystanie z usług dowolnej firmy kurierskiej – jedynie data dostarczenia do siedziby ubezpieczyciela będzie brana pod uwagę.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie uda Ci się w określonym terminie złożyć wypowiedzenia polisy ubezpieczenia OC - automatycznie przedłuży się ono na kolejne 12 miesięcy.

Tak. Umowa ubezpieczenia OC zawarta na odległość (przez telefon, Internet lub poza lokalem towarzystwa ubezpieczeniowego) może zostać wypowiedziana bez podania przyczyny, najpóźniej w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy.

Jest to tak zwane prawo do namysłu, które gwarantuje konsumentowi czas na upewnienie się w decyzji zakupowej i rozważenie racjonalności nabytej (w tym przypadku) polisy. Taka kolej rzeczy bardzo często przytrafia się w sytuacji, kiedy pochopnie podejmiemy decyzję o zakupie ubezpieczenia, a w niedługim czasie trafimy na ofertę znacznie bardziej korzystną.

Sprawdzanie numeru polisy OC w przypadku zdarzenia drogowego możliwe jest za pośrednictwem strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w kilku krokach.

Numeru polisy OC potrzebujemy w różnych sytuacjach. Dostępność narzędzi on-line pozwala na szybkie i łatwe posiłkowanie się bazą informacji, którą można wykorzystać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do Internetu.

Wystarczy wejść na stronę główną UFG, a następnie przeklikać się przez:

  • Bazę OC i AC
  • Sprawdzenie ubezpieczenia OC
  • Sprawdzenie OC dla pojazdu
  • Wypełnienie formularza, w którym należy podać takie informacje, jak: numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, dzień zdarzenia, kraj, w którym doszło do zdarzenia

Na koniec zatwierdzić dane za pomocą kodu weryfikacyjnego, który pojawi się na ekranie. W efekcie otrzymasz komplet informacji, a w nim numer aktualnej polisy.

Podwójne ubezpieczenie OC ma miejsce, kiedy dany samochód ubezpieczony jest w tym samym czasie, w dwóch towarzystwach ubezpieczeniowych. Zwykle do takiego stanu dochodzi, kiedy kupujemy używany samochód i samodzielnie ubezpieczamy go, a także gdy tuż przed terminem wygaśnięcia ubezpieczenia zakupimy kolejne, zapominając jednocześnie o złożeniu wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC bez konsekwencji finansowych można wypowiedzieć najpóźniej w dniu poprzedzającym datę zakończenia polisy.

Kiedy jednak z jakiegoś powodu nie dopilnujemy tego, konieczne jest wypowiedzenie polisy OC po terminie. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, warto pamiętać, że wszelkie zakupy dokonane przez Internet możemy wypowiedzieć najpóźniej w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy. Bez podania przyczyny, poprzez złożenie oświadczenia na piśmie. Kiedy zatem znaleźliśmy bardziej atrakcyjną ofertę, ale dotychczasowy ubezpieczyciel podjął z nami negocjacje, oferując jeszcze lepsze rozwiązanie – polisę zakupioną przez Internet, telefon lub poza placówką ubezpieczyciela, możemy wypowiedzieć w określonym terminie.

Jeśli jednak wciąż ta nowa oferta pozostaje tą bardziej opłacalną, a czas na złożenie rezygnacji minął – wypowiedzenie OC po terminie jest nieuniknione. Wówczas zobowiązani jesteśmy opłacić składkę za okres, który upłynął między datą automatycznego odnowienia polisy a dniem wpłynięcia do towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenia umowy.

Nie ma obowiązku kontynuowania ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela.

Zakup używanego auta wraz z obowiązującym ubezpieczeniem  OC to bardzo częsta praktyka. Wraz ze sprzedażą pojazdu, poprzedni właściciel zobligowany jest przekazać polisę kupującemu, który z kolei musi podjąć decyzję o kontynuowaniu lub wypowiedzeniu OC po zakupie.

Jeżeli zakupiłeś samochód i chcesz wypowiedzieć aktualną umowę OC, możesz zrobić to w każdej chwili. Aby jednak uniknąć dodatkowych kosztów, np. dopłaty do składki za czas korzystania z umowy zbywcy lub opłaty kolejnej raty - jak najszybciej skontaktuj się z ubezpieczycielem, w celu uzyskania wszystkich niezbędnych informacji. Jeżeli towarzystwo zapewni Ci możliwość korzystania z polisy bez dodatkowych opłat, na preferencyjnych warunkach – możesz kontynuować ubezpieczenie.

Tak, jest to możliwe a niewykorzystanie opłaconej polisy OC za cały rok zdarza się bardzo często.

Rezygnacja z ubezpieczenia a zwrot składki to sprawa wydawać by się mogło zawiła, ale w rzeczywistości wystarczą odpowiednio podjęte kroki, aby problem rozwiązać szybko i łatwo.

Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, w konkretnych sytuacjach:

  • Rezygnacja z ubezpieczenia a zwrot składki w przypadku sprzedaży samochodu -  jeżeli nowy właściciel zamierza wykorzystać dotychczasowe OC, Ty jako poprzedni właściciel nie możesz zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o zwrot składki. Tylko nowy nabywca może zdecydować o tym, czy wypowiada umowę OC. Dopiero gdy do tego dojdzie, otrzymasz zwrot nadpłaconej przez Ciebie składki. Jeśli nabywca auta wypowie umowę OC, ubezpieczyciel dokona kalkulacji składki za okres od dnia sprzedaży do dnia wygaśnięcia umowy. Nie musisz składać specjalnego wniosku – ubezpieczyciel sam zwróci Ci pieniądze.
  • Rezygnacja z ubezpieczenia a zwrot składki w przypadku podwójnego ubezpieczenia - możesz dochodzić zwrotu nadpłaconej składki. Jeśli dojdzie do podwójnego OC - jak najszybciej złóż pismo z wypowiedzeniem umowy przedłużonej automatycznie. Jeżeli zdążyłeś już ją opłacić, towarzystwo powinno zwrócić Ci część składki za okres, w którym ochrona nie będzie obowiązywała (czyli od dnia złożenia wypowiedzenia do końca umowy).
  • Rezygnacja z ubezpieczenia a zwrot składki, kiedy polisa została zakupiona przez Internet – prawo w Polsce daje każdemu konsumentowi możliwość zrezygnowania z zakupu poczynionego na odległość (przez Internet, telefon) w ciągu 30 dni. W takim przypadku wystarczy przekazać do ubezpieczyciela odpowiednie oświadczenie, aby otrzymać kwotę proporcjonalnie pomniejszoną o czas, w którym trwała ochrona ubezpieczeniowa.
  • Rezygnacja z ubezpieczenia a zwrot składki w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego - polisa AC, assistance czy też NNW nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela, a wygasa z chwilą jego zmiany. W takiej sytuacji należy zwrócić się do ubezpieczyciela, wnioskując o zwrot nadpłaconej i niewykorzystanej składki. Jeżeli dodatkowa polisa została nabyta w pakiecie z OC, zazwyczaj towarzystwo samo zwraca nadpłaconą składkę, po otrzymaniu informacji o sprzedaży auta.

Blog ubezpieczeniowy

przegląd techniczny po terminie
28 kwietnia 2024
Przegląd techniczny po terminie – jakie konsekwencje nam grożą?

Obowiązkiem właściciela pojazdu jest zadbanie o to, by był on sprawny i utrzymany w dobrym stanie. Dlatego też zazwyczaj raz w roku należy zgłosić się do stacji diagnostycznej na badanie techniczne. Kierowca musi pilnować terminu, ponieważ za opóźnienie nakładane są […]

rejestracja skutera
28 kwietnia 2024
Rejestracja skutera krok po kroku – co warto wiedzieć?

Na właścicielu skutera ciąży obowiązek rejestracji oraz wykupienia ubezpieczenia OC. Są to procedury, które pozwalają na wprowadzenie pojazdu do ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami do wydziału komunikacji należy zgłosić się w ciągu 30 dni od momentu jego nabycia. Przeczytaj, jak […]

ubezpieczenie opon
26 marca 2024
Ubezpieczenie opon – co obejmuje i ile kosztuje?

Jednym z częstszych zdarzeń, które przytrafia się kierowcom w drodze jest przebicie opony. Nierzadko jest to powodem wezwania pomocy drogowej, co wiąże się ze sporym kosztem. Rozwiązaniem jest specjalne ubezpieczenie opon, dzięki któremu podróżujący może liczyć np. na pomoc na […]

Masz problem z wyborem ubezpieczenia? Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń.