Jaką pościel wybrać?

Sen jest niezwykle ważną czynnością w życiu każdego człowieka. Odpowiednia ilość wypoczynku to dobre samopoczucie oraz efektywna praca następnego dnia. Jednak nie tylko ilość przespanych godzin jest ważna, liczy się również jakość snu. Istotne znaczenia ma dobór wygodnego łóżka oraz pościeli. To właśnie ona zapewnia ciepło i przytulność, daje poczucie bezpieczeństwa i błogiego odpoczynku. Warto zwrócić uwagę na różnorodność dostępnych wzorów, tkanin oraz rozmiarów i wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania.

Rodzaje pościeli

Niedroga pościel bawełniana cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klientów. Jest miła w dotyku, niezwykle łatwa w pielęgnacji, a co najważniejsze odprowadza wilgoć. Dodatkowo, zapobiega poceniu się, chroniąc wrażliwą skórę przed reakcja alergiczną. Wśród wielu rodzajów pościeli bawełnianej na uwagę zasługują modele satynowe, flanelowe, z kory, batystu, perkalu, adamaszku bawełnianego oraz dżerseju. Różni je przede wszystkim jakość materiału, grubość, odporność na zagniecenia oraz cena. Dość droga pościel z bawełny egipskiej jest gruba, idealna na zimowe, chłodne noce. Z kolei tańsza pościel z kory jest cieńsza i sprawdzi się podczas cieplejszych miesięcy. Producenci oferują również ekskluzywną pościel jedwabną, wełnianą z merynosów australijskich, lnianą, z bambusa oraz syntetyczną.

Rozmiary pościeli

Najczęściej spotykane rozmiary pościeli to 140×200, 150×200, 160×200, 180×200, 200×200 oraz 220×200. Jeśli trudno nam samodzielnie wybrać odpowiedni model, zmierzmy łóżko i poprośmy sprzedawcę o fachową poradę. Warto, aby pościel była większa, co zapewni nam wygodę i spokojny sen. Optymalny rozmiar dla jednej osoby to 160×200.

Wykończenie pościeli

Dobra pościel to nie tylko wysokiej jakości materiał. Warto zwrócić uwagę również na wykończenie. Do wyboru mamy guziki lub zamek błyskawiczny. W jednym i drugim przypadku koniecznie sprawdźmy ich jakość i solidność. Bardzo istotne są mocne szwy, najlepiej laminowane. Wielu producentów oferuje również ciekawe produkty z naszytymi ozdobami, które dodają pościeli uroku i sprawiają, że sen staje się przyjemniejszy.

Wybór pościeli to trudne i wymagające zadanie. Warto poświęcić mu trochę czasu i wybrać produkt, który będzie odpowiadał naszym upodobaniom.

Czym kierować się wybierając kołdrę?

Jak mówi definicja kołdra to zszyte naraz dwie warstwy materiału, z wypełnieniem, które izoluje ciepło. Służy do okrywania ciała. Najczęściej używana podczas snu.  Oczywiście sama definicja nie wystarczy, by wybrać kołdrę odpowiednią dla nas. Musimy rozważyć wiele aspektów.

Jakie kołdra może mieć wypełnienie?

Na rynku dostępne są:

  1. Puchowe, składające się z ptasich, miękkich piór – kaczych lub gęsich.
  2. Z pierza, które są podobne do puchowych, ale mają w sobie ptasie pióra razem z puchem.
  3. Wełniane, gdzie wypełnienie uzyskiwane jest z konkretnych gatunków owiec albo wielbłądów.
  4. Jedwabne, wyposażone najbardziej luksusowym materiałem na świecie.
  5. Z włókna kukurydzianego. Podczas fermentacji cukru kukurydzianego otrzymuje się kwas mlekowy, przetworzony zostaje on na polimery i w ten sposób powstaje wypełnienie.
  6. Bambusowe, które wyróżnia się dużo lepszym stopniem miękkości w porównaniu do wełny.
  7. Z włókna poliestrowego – są najpopularniejsze z racji ceny.
  8. Z granulatu silikonowego, wypełnione sztucznym puchem.
  9. Z włókna silikonowego, gdzie włókno poliestrowe zostało dodatkowo pokryte warstwą  silikonu.

Jakie poszycia może mieć kołdra?

Najczęściej spotykane materiały poszycia:

  • Bawełniane, naturalne o dobrych, higienicznych właściwościach;
  • Bawełniano-poliestrowe, gwarantujące naturalność, odpowiednią wentylację, wytrzymałość. Odporne na uszkodzenia mechaniczne;
  • Z flizeliny, które nie nadaje do użytkowania przez dłuższy czas, z powodu specyficznego działania. Jest to najtańszy typ pokrycia;
  • Jedwabne, które pozwala na przyjemne odczucia na skórze i jego oddychanie;
  • Z mikrowłókien – daje uczucie miękkości, jest wytrzymałe, szybko schnie;
  • Satynowe – polecane osobom, które są uczulone na roztocza i kurz;
  • Z teflonu, wytrzymałe, zalecane alergikom, odporne na zabrudzenia.

Rozmiary kołdry

Wyróżnić można kołdry w rozmiarach:

  • 135×200 cm,
  • 150×200 cm,
  • 160×200 cm,
  • 180×200 cm,
  • 200×220 cm,
  • 220×240 cm.

Istnieje możliwość zamówienia wersji w nietypowych parametrach.

Klasa cieplna kołdry

Nabyć można:

  • Kołdry ultra lekkie – przeznaczone na sezon letni, na najcieplejsze dni;
  • Kołdry letnie na cały okres letni;
  • Koldy całoroczne, które w polskiej strefie klimatycznej powinny być wykorzystywane wiosną i jesienią, a przez cały rok jedynie w ciepłych mieszkaniach;
  • Kołdry zimowe na sezon zimowy, dla osób lubiących ciepło;
  • Kołdry podwójne, dwuwarstwowe, przeznaczone do domków górskich, gdzie jedynym źródłem ogrzewania jest kominek.

Wybór kołdry zależy od preferencji osoby, która będzie z niej korzystać. Ale trzeba wiedzieć, że dobra kołdra – jest warta każdej ceny.